letní výletnění

28. července 2007 v 15:05 | kač |  Výletnění
Tak jsme se vydali jednoho krásného dne s panem Zajdovičem na výlet. Cílem nám mělo být město Středokluky(i když on by prý raději do Středoholek). Jeli jsme daleko, až za humny....a zde uvidíte, co i my jsme viděli:
z jiného, též velmi zajímavého výletu s Míšou....ale teď už Středokluky:
pokud holdujete koupání či potápění, i vy si ve Středoklukách přijdete na své
(nějak takto jsem se opalovala i v Černé hoře, takže svůj příslib fotky opalující se tatrany tímto považuju za splněný;)

Socha se jménem Kadish - židovská modlitba za zemřelé

z dálky sme mysleli, že za to může oheň...ale byl to Aleš Veselý:
pozval nás dál do svýho ateliéru a nám došlo, že není ani dělník ani blázen, ale umělec.
Aleš Veselý, sochař, zabývající se také malbou, kresbou, instalací a enviromentem (narozen 1935 v Čáslavi, žije v Praze), studoval na AVU v Praze (1952 - 1958), kde později v letech 1990 - 2006 působil jako profesor. V 70. letech koupil A. Veselý venkovské stavení a stodolu ve Středoklukách u Prahy, které upravil jako ateliér a zároveň zde vytvořil svébytný prostor, zahrnující interiér i exteriér s objekty i terénními plastikami. Ve své tvorbě se A. Veselý soustřeďuje na rozměrné sochařské projekty, které řeší prostorové vztahy, vyrovnávání sil pomocí tahů, pnutí, tlaků, spojení organického a anorganického světa, vytvoření sochy jako místa pro člověka. V objektech a reliéfech využívá nejrůznější reálné, časem destruované předměty (železné tyče, plechy, dráty, pružiny, traverzy, řetězy, šrouby, lana) a kombinuje je s dřevem, kamenem, sklem, betonem či textilem. Vznikají tak bohatě členité útvary s tajemstvím, téměř magické artefakty s množstvím osobních symbolů, mnohé z nich reflektují židovskou spiritualitu. Socha jako "místo pro člověka" je zároveň o člověku, který hledá bezpečné útočiště před nepřátelským světem. Ale i nejlepší úkryt se stává vězením - uzavřenost před světem je provázena ztrátou komunikace a samotou.
stavení a stodola ve Středoklukách
A tady je překvapivý iniciátor výletu
(vypadá tu jako idiot, teda myslím jako Pavel Liška ve filmu Návrat idiota;)
Nenechte si ujít:
příště bude výlet do Třeskoprsk!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lalaj lalaj | E-mail | 2. srpna 2007 v 16:58 | Reagovat

jak mě moc mrzí,že jsem nebyla s váma:(

2 vagus vagus | 22. března 2012 v 20:55 | Reagovat

moc hezkej rybnicek v poadí. Asi si ho malo kdo všimne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.